ابر ایچیموکو (Ichimoku Clouds)

ابر ایچیموکو (Ichimoku Clouds)

معرفی جامع ابر ایچیموکو

در دنیای پیچیده و پویای بازارهای مالی، هر تریدر و سرمایه‌گذار به دنبال ابزارهایی است که به او در اتخاذ تصمیمات هوشمندانه در مورد معاملات مالی کمک کند. یکی از ابزارهایی که امکان شناخت روند بازار،‌ تحلیل تکنیکال موثر و تحلیل الگوی قیمت را فراهم سیستم معاملاتی ایچیموکو است. در این مقاله، به طور عمیق با این ابزار بی‌نظیر آشنا می‌شویم. ابزاری که نه تنها به شما امکان پیش‌بینی تغییرات بازار را می‌دهد، بلکه به شما نموداری جذاب و رمزگونه از رفتار بازارها ارائه می‌دهد. ایچیموکو، نه تنها یک ابزار تحلیلی است، بلکه یک مفهومی عمیق از تعادل و هماهنگی در بازارهای مالی را نمایان می‌کند. این ابزار گرافیکی امکان دریافت ترند بازار و روندهای بازار را با نگاه کردن به شکل ظاهری نمودار فراهم می‌کند. در ادامه این نوشتار به توصیف یکی از اجزای این سیستم به نام ابرکومو می‌پردازیم.

معرفی سیستم معاملاتی ایچیموکو

اگر به دنبال ابزاری هستید که بتواند به شما نقشه‌ای واضح از ترندهای بازار را ارائه دهد و در تصمیم‌گیری‌های مالی کمک کند، ایچیموکو یکی از بهترین گزینه‌هاست. سیستم معاملاتی ایچیموکو حاصل ۳۰ سال پژوهش یکی از بزرگ‌ترین معالمه‌گران تاریخ ژاپن با نام گوئیچی هاسودا است. این سیستم با محاسبات دقیق و جامع ارائه شده است و بسیاری از اندیکاتورهای امروزی مانند MACD و غیره برگرفته از سیستم معاملاتی ایچیموکو است. تغییر روند هر یک از اجزای سیستم معاملاتی ایچیموکو سیگنالی با معنای خود ایجاد می‌کند که در این‌جا به تفسیر و توضیح در مورد ابرکومو می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که بسترهای معاملاتی و نرم‌افزارها ایچیموکو در قسمت اندیکاتورها قرار دارد. این امر به علت محاسبات خاص سیستم ایچیموکو است. اما آن‌چه ایچیموکو ارائه می‌دهد، بیش از توانایی یک اندیکاتور ساده است و لذا باید آن را یک سیستم جامع معاملاتی دانست.

اجزای سیستم ایچیموکو را بشناسید

اجزای سیستم ایچیموکو به ترتیب عبارتند از : تنکن سن یا خط آبی، کیجن سن یا خط قرمز، چیکواسپن و ابرکومو.

ابرکومو

ابرکومو یقینا یکی از اجزای مهم و سیستم ایچیموکو است که در خواندن و تفسیر گراف‌های ایچیموکو نقش مهمی دارد. ابرکومو در مورد روند بازار، فارق از بازه زمانی،‌ اطلاعات مفیدی را در یک نگاه بدست می‌دهد.
ابرکومو به فضای بین خط با نام سنکواسپن A (Senkou-Span A) و سنکواسپن B (Senkou-Span B) گفته می‌شود که به این شکل محاسبه می‌شود: سنکواسپن A خطی است که با میانگین‌گیری از خطور تنکسن (خط آبی) و کیجن سن (خط قرمز) است که به ۲۶ دوره جلوتر منتقل شده است. خط سنکواسپن B میانگین بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت برای ۵۲ دوره گذشته است که به ۲۶ دوره بعد انتقال پیدا کرده است. این دو خط برای پیش‌بینی آینده بازار و تعریف خطوط حمایت و مقاومت به کار می‌روند.

تقسیم بندی ابر کومو براساس موقعیت نسبی دو خط سنکواسپن A وB

ابرکومو با دو رنگ سبز و قرمز نشان داده می‌شوند. اگر سنکواسپن A بالاتر از سنکواسپن B قرار داشته باشد، ابر سبز ایجاد می‌شود و این نشان‌دهنده ترند صعودی و قوی است. این بخش از ابر که بالاتر از نمودار قیمتی قرار دارد، با رنگ سبز نمایانگر اثر مثبت بر روند بازار است. اگر قیمت ارز یا دارایی در یک نقطه بالاتر از این ابر قرار داشته باشد، این امر را باید نشان‌دهنده یک ترند صعودی و قوی دانست. ترندهای صعودی معمولاً با رشد و افزایش قیمت همراه هستند. اگر سنکواسپن A پایین‌تر از سنکواسپن B قرار داشته باشد، ابر قرمز ایجاد می‌شود و این نشان‌دهنده ترند نزولی یا روند ضعیف در بازار است. اگر قیمت ارز یا دارایی در یک نقطه پایین‌تر از این ابر قرار داشته باشد نیز این امر نشان‌دهنده یک ترند نزولی و ضعیف است. ترندهای نزولی معمولاً با کاهش و نزول قیمت همراه هستند.

در واقع، این دو ابر سبز و قرمز به معامله‌گران امکان می‌دهند تا از تغییرات روند بازار آگاه شوند و در تصمیم‌گیری در مورد معاملات مالی به ترندهای بازار توجه کنند. از این طریق، آن‌ها می‌توانند ترندهای قوی را از ترندهای ضعیف تفکیک کرده و به تصمیم‌گیری مؤثرتری در مورد معاملات مالی بپردازند.

انواع ابر کومو براساس روند پیشروی آن و شکل ظاهری

ابرنازک و پیش رونده

زمانیکه ابرکومو نازک و زاویه دار است ( در این حالت ابر صعودی یا نزولی است و صاف نیست) کندل‌ها در یک آزادراه هستند و به راحتی می‌توانند به روند خود ادامه دهند. پس اگر روند قیمت صعودی است، خطوط ایچیموکو نیز صعودی هستند. در این حالت ابرکومو نازک است و به سمت بالا حرکت می‌کند. پس روند در یک آزادراه در حال حرکت است و سیگنال اخطار از آن دریافت نمی‌شود. همین گفته در مورد روند نزولی نیز صادق است. یعنی اگر روند قیمت نزولی است، خطوط ایچیموکو نیز نزولی هستند و ابرکومو نازک است و به سمت پایین حرکت می‌کند، روند در یک آزادراه است و به سمت پایین حرکت می‌کند.

ابر ناقص (Thin Kumo)

ابر ناقص به شکلی نسبتاً باریک شکل می‌گیرد و به طور عام به نسبت سایر ابرها حجم کمتر‌ی دارد. این نوع ابر تا حدی نشان‌دهنده تغییرات روند بازار در حال توسعه است. به عبارت دیگر، بازار در حال تغییر است و روندی جدید در حال شکل‌گیری است.
شکل‌گیری ابرناقص به معنای عدم استحکام در روند بازار بوده و به اصطلاح روند بی‌جان است. چنین ابری نمایی آمیخته از علائم صعودی و نزولی بازار است. در این حالت معامله‌گران باید با دقت به تغییرات ابر ناقص توجه کنند و منتظر تصمیم‌گیری در مورد روند بازار باشند.

ابر رفت و برگشتی (Flat Kumo)

چنین ابری نوعی سیگنال خطر را به نمایش می‌گذارد. زمانیکه خطوط ابر صاف (Flat) می‌شوند و ابر تپل می‌شود، زنگ خطری به صدا درمی‌آید که می‌تواند روند را کند نماید و حتی آن را تغییر دهد. تپل شدن ابر و تغییر روند را با استفاده از محاسبات و تحلیل زمانی و با کمک سایر اجزای سیستم می‌توان پیش‌بینی کرد.
ابر رفت و برگشتی به شکلی افقی شکل می‌گیرد و عموماً ناقص است. این نوع ابر نشان‌دهنده بازاری جانبی یا بدون ترند معین است. به عبارت دیگر، در بازار رفت و برگشتی، قیمت‌ها به صورت نسبتاً افقی حرکت می‌کنند و هیچ روند روشنی وجود ندارد.
معامله‌گران معمولاً در مقابل بازار رفت و برگشتی با مشکل مواجه می‌شوند چراکه معامله در این نوع بازار ممکن است دشوار باشد. در این شرایط، معامله‌گران ممکن است انتظار تغییراتی در روند بازار داشته باشند و حتی منتظر انتقال بازار به روندی قوی باشند.
توجه به ابرهای ناقص و ابرهای رفت و برگشتی از اهمیت زیادی برای معامله‌گران برخوردار است، زیرا این ابرها می‌توانند روند بازار را به صورت نسبی تقریب بزنند و به معامله‌گران اجازه دهند در هنگام معامله تصمیمات موثرتری اتخاذ نمایند. لازم به ذکر است که ابرکومو به تنهایی نمایانگر وضعیت بازار نیست و باید در کنار سایر اجزای سیستم بررسی شود.

تکنیک های مفید بر پایه ابرکومو

تکنیک برمودای ابر

گاهی در ابرکومو حفره‌ها و دره‌هایی ایجاد می‌شود که مانند یک آهنربا قیمت را به سمت خود می‌کشد. مهم این است که این حفره‌ها در سنکوی A ایجاد شود. لازم به ذکر است که کشیده شدن قیمت به داخل ابر لزوما در داخل حفره ایجاد نمی‌شود اما وجود حفره به معنای حرکت قیمت به سمت ابر است.

تکنیک تعیین سطح

خط سنوکوی B سطوح خوبی بدست می‌دهد. به عنوان مثال زمانیکه خط سنکوی B صاف شود با امتداد دادن این سطح می‌توانید خطوط حمایتی-مقاومتی تعریف کنید. رسیدن قیمت به این خطوط امتداد داده شده با واکنشی در قیمت همراه است. این خط یکی از چندین خط تعیین کننده سطوح حمایتی-مقاوتی است که در کنار سایر اجزای سیستم ایچیموکو بسیار موثر است.

پیچش و گره در ابر

زمانیکه خطوط بالایی و پایین ابر از هم رد می‌شوند یک پیچش و گره در ابر ایجاد می‌شود. وقوع این گره‌ها با ضعیف شدن روند قیمت همراه است. در این زمان قیمت از پایین‌ترین حد و بالاترین حد خود عبور نخواهد کرد تا رکورد جدیدی ثبت شود. درک چرایی شکل‌گیری گره در ابر مفید است اما مهم‌تر از آن استفاده از این واقعه است.

لازم به ذکر است که ایچیموکو یک ابزار تحلیلی است که نشانه‌های بصری سریع ارائه می‌دهد (که به شما امکان می‌دهد به سرعت روند بازار را تشخیص دهید). همانطور که پیش‌تر گفتیم، از طریق مشاهده تمایل کلی ابر، می‌توانیم بدون دشواری نوع روند را تشخیص دهیم. پیچش در ابر نیز اطلاعات بصری بسیار مهمی ارائه می‌دهد که در معاملات کارآمد هستند.
ظهور پیچش در طی فاز رشد قیمت نشان می‌دهد که روند در حال از دست دادن سرعت خود است. در طی فاز محدوده‌ای(Range Phase)، پیچش نشان می‌دهد که قیمت‌ها قادر به دستیابی به نوسانات جدید یا حدبالای جدید قیمت در یک دوره مشخص نیستند.
در بیش از ۷۵ درصد مواقع پس از پیچش و پس از یک فاز روندی قیمت‌ها وارد یک فاز محدوده‌ای می‌شوند. لازم به ذکر است که ظهور پیچش به معنی تغییر آینده روند نیست و تنها بیانگر ضعیف شدن روند است.

این اطلاعات برای معامله‌گران بسیار مفید است چراکه زمان مناسب برای تصمیم‌گیری را در اختیار آنان قرار می‌دهد تا با هدف کسب سود بیشتر به معامله بپردازند. همچنین معامله‌گران می‌توانند با اتکا به این اطلاعات برای معامله در فاز محدوده‌ای بعدی آماده شوند. توجه به پیچش به معامله‌گر امکان می‌دهد تا پیش از سایرین آماده تغییر روند و یا کند شدن آن باشد.
لازم است در این مرحله در مورد یک باور نادرست در مورد ابرکومو اخطار دهیم. پیچش ابر اغلب به اشتباه به عنوان نقطه ضعفی از ابر در نظر گرفته می‌شود، یعنی نقطه‌ای که قیمت‌ها وچیکو اسپن باید در آن وارد شوند. این گفته به کلی غلط است و هیچ دلیلی برای پشتیبانی از این فرض وجود ندارد!

در موارد بسیاری شاهد عبور قیمت، یا چیکواسپن، از پیچش هستیم همان‌قدر که شاهد رد شدن قیمت از پیچش ابر نیز هستیم. پس این ادعا که ورود قیمت به ابر سبب وارونه شدن روند می‌شود نادرست است. تغییر در روند فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ها محدوده را به سمت مخالف روند قبلی شکسته شوند. اشتباه در این مورد به سادگی سبب از دست دادن بسیاری از معاملات آینده خواهد شد.
از نظر آماری، زمانی که پیچش پس از یک فاز روندی ظاهر می‌شود، احتمال ورود به فاز محدوده‌ای (حرکت کناری) 75٪ است. علاوه بر این، وقتی یک معالمه‌گر یک ابر افقی با تعدای پیچش‌ را مشاهده می‌کند، درک می‌کند که بازار در فاز محدوده‌ای قرار دارد و می‌تواند معامله کند.

در فاز محدوده‌ای قیمت‌ها و چیکواسپن عمدتاً از پیچش عبور نمی‌کنند. بلکه از سقف بالا به کف پایین محدوده پرتاب می‌شوند. قیمت‌ها در هر نقطه‌ای از ابر افقی عبود می‌کنند و حتی از قسمت‌های ضخیم ابر نیز می‌گذرند.

بنابراین، این گفته که ورود قیمت به ابر و عبور از آن به وارونگی روند ختم می‌شود اشتباه است. تنها زمانی که قیمت‌ها محدوده را به سمت مخالف روند قبلی بشکنند، تغییری در روند اتفاق می‌افتد. توجه به همه این نکات در کنار تاثیر و تفسیر سایر اجزای سیستم ایچیموکو برای اتخاذ تصمیم لازم است. هرچند ابرکومو یک جز پرکاربرد وموثر سیستم ایچیموکو است، ابر کومو به تنهایی معیار تصمیم در مورد معامله نیست.

سخن نهایی

در نوشتار حاضر به توضیح و تفسیر یکی از اجزای مهم سیستم بصری ایچیموکو پرداختیم که ابرکومو نام دارد. ابرکومو یا فضای بین دو خط سنکواسپن A و B بسته به موقعیت نسبی این دو خط نسبت به یکدیگر به رنگ‌های مختلف نشان داده می‌شود. اشکال مختلف ابر و موقعیت آن نسبت به اجزای مختلف سیستم ایچیموکو به معامله‌گران امکان تفسیر بازار و اتخاذ تصمیمات موثر در خرید و فروش برای پیشگیری از ضرر و کسب سود را خواهد داد.

با توجه به آن‌چه گفته شد نه تنها می‌توان ابرکومو را به عنوان یک فناوری نوآورانه در محاسبات مورد استفاده قرار داد، بلکه می‌توان آن را به عنوان یک مفهوم شگفت‌انگیز در جهان فناوری و ارتباطات در نظر گرفت. ابرکومو از یک ساده‌ترین معنا تا یک معنای عمیق و پیچیده تر، در زمینه‌های گوناگون از جمله محاسبات ابری، ذخیره‌سازی ابری، و امنیت ابری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مفهوم متعدد الأوجه در انتقال داده‌ها، بهبود بهره‌وری سازمان‌ها، و ایجاد فرصت‌های جدید در صنایع مختلف ایجاد می‌کند. به همین دلیل، نمی‌توان اهمیت ابر و تاثیر آن را در جهان امروزی انکار کرد. این تکنولوژی نه تنها به تسریع توسعه صنایع مختلف کمک می‌کند بلکه افق‌های جدیدی برای نوآوری و پیشرفت فناوری را در اختیار ما می‌گذارد. به طور کلی، ابر به عنوان پیشروی فناوری و پنجره‌ای به آینده می‌تواند در جهت توسعه و بهبود جوامع و سازمان‌ها ادامه یابد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید