اعداد طلایی ایچیموکو

اعداد طلایی ایچیموکو

اعداد طلایی ایچیموکو چیست؟

برای اتخاذ استراتژی‌های موفق در معاملات بازارهای مختلف به زمان بندی دقیق نیاز است. معامله‌گران برای شناسایی زمان مناسب خرید و فروش در بازار از روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال و تحلیل زمانی بهره می‌برند. اعداد طلایی ایچیموکو اعدادی هستند که روش‌های ساده و پرکاربرد تغییر روند برپایه آن‌ها بنا شده است. در این مقاله با مروری بر اعداد طلایی ایچیموکو به دنبال راهی برای پیش‌بینی روندهای بازار خواهیم بود. از شما دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید تا در دنیای جذاب تحلیل زمانی با اعداد طلایی ایچیموکو سفری شگفت‌انگیز آغاز کنیم.

اعداد طلایی در ایچیموکو

در قیمت‌های بازار همواره الگوهای تکرارشونده با زمان وجود دارند. این الگوها می‌توانند در قیمت‌ها، حجم معاملات، یا هر دو مشاهده شوند و برای پیش‌بینی روندهای آینده قیمت استفاده گردند. برای مثال، یک الگو ممکن است نشان‌دهنده تغییر روند از صعودی به نزولی باشد. یکی از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال، تحلیل زمانی است. تحلیل زمانی به معنای استفاده از الگوهای تکرار شونده برای پیش‌بینی زمان‌های احتمالی تغییر روند قیمت است.
برای مثال، فرض کنید قیمت سهام مورد نظر در حال صعود است. تحلیل زمانی برای این سهام به معنای یافتن نقاطی است که در آن روند از صعودی به نزولی تغییر خواهد کرد. این نقطه جایی است که در آن معامله‌گران می‌توانند فروش سهام را در نظر داشته باشند.

تحلیل زمانی ایچیموکو

تحلیل زمانی ایچیموکو به‌طور خاص به استفاده از سیستم ابزارها و شاخص‌های ایچیموکو برای تحلیل نمودارهای قیمتی و حجم معاملات در زمان معین می‌پردازد. این سیستم تحلیلی اصول و ابزارهای خاص خود را دارد که با سایر تحلیل‌های زمانی تفاوت‌های مهمی دارد. یکی از ویژگی‌های تحلیل زمانی ایچیموکو، استفاده از اعداد طلایی و خطوط مشخص در تحلیل نمودارهاست. در ادامه به تعریف این اعداد می‌پردازیم.

اعداد طلایی در ایچیموکو

در ساخت و تعریف اجزای سیستم ایچیموکو از اعداد خاصی استفاده شده است. اعداد ۹، ۱۷، ۲۶، ۳۵ و ۵۲ در محاسبات ایچیموکو به چشم می‌آید.

عدد طلایی ۹

عدد ۹ در برای محاسبه خط تنکن سن (خط آبی) دیده می‌شود بطوریکه تنکسن میانگین بالاترین قیمت از قمیت‌های بالا و پایین قیمت پایین در ۹ دوره است.

عدد طلایی ۲۶

عدد ۲۶ در محاسبه کیجن سن (خط قرمز) استفاده شده است بطوریکه این خط از میانگین بالاترین قیمت بالا و پایین‌ترین قیمت پایین در ۲۶ دوره زمانی بدست می‌آید. بنابراین خط کیجن سن خطی طولانی مدت و قوی‌تر از تنکسن است.

عدد طلایی ۳۵

عدد ۳۵ برای محاسبه سنکواسپن B استفاده می‌شود بطوریکه برای رسم آن میانگین بالاترین قمیت موجود و پایین قیمت موجود در همه کندل‌های ۳۵ دوره زمانی به کار می‌رود.

عدد طلایی ۵۲

۵۲ برای محاسبه سنکواسپن A به کارگرفته شده است. برای این محاسبه میانگینی از خطوط کیجن سن و تنکن سن گرفته شده و به میزان 52/2 یا ۲۶ در زمان به جلو رانده می‌شود.

لازم به ذکر است که این اعداد ثابت نیستند و بنابه دلخواه معامله‌گر قابل تغییر هستند. چیزی که واضح است خالق این سیستم معاملاتی از این اعداد استفاده کرده است. اما این اعداد کارایی خود را اثبات کرده‌اند.

تاثیر اعداد بر تحلیل زمانی

علم اعداد در تحلیل تکنیکال و به خصوص تحلیل زمانی ایچیموکو نقش مهمی ایفا می کند. در این تحلیل ها، از اعداد برای شناسایی الگوهای تکرارشونده در قیمت نسبت به زمان استفاده می شود. این الگوها می توانند برای پیش بینی روندهای آینده قیمت استفاده شوند.
این واقعیت که قیمت‌ها و الگوهای در بازار بر پایه اعداد بنا می‌شوند تحلیل‌گران را وادار می‌کند به خود اعداد نیز توجه کنند. در این میان برخی با اتکا به نظر دانشمندان از اعدادی مشخص بیش از سایر اعداد استفاده می‌کنند. یکی از شایع‌ترین روش‌های تحلیل زمانی بر پایه اعداد، استفاده از اعداد فیبوناچی است.
اعداد طلایی ایچیموکو نیز همین کاربرد را دارند. این اعداد طول پیکان‌هایی هستند که در کف یا سقف نمودار قیمت در بازار رسم می‌شوند تا روندهای مشابه در نوک و دم پیکان را پیدا کنند. اعداد طلایی ایچیموکو در یافتن نقاط زمانی که در آن سهم معاملاتی رشد کرده یا افت دارد، و در نتیجه در درک درجا زدن قیمت، کمک کننده هستند.

چگونه می‌توان از اعداد طلایی در تحلیل زمانی ایچیموکو استفاده کرد؟

استفاده از عدد ۹ طلایی برای تعیین

برای مثال تغییرات سهامی را در نظر بگیرید که خط مربوط به روند نزولی یکساله خود را شکسته است و در حال پول بک به آن است. هدف تعیین نقطه زمانی اتمام پول بک و حرکت روبه بالای قیمت است.
برای اینکار در یک موج نزولی کندل کف قیمت را در نرم‌افزار و بستر معاملاتی خود در دوره‌های هفتگی را علامت گذاری کنید. سپس ۹ واحد به جلو حرکت کنید. در این نقطه است که باید تغییر روند را انتظار داشته باشید. اما در این حالت دوره‌های زمانی شما به صورت هفتگی رسم شده است. پس تنظیمات بستر معاملاتی را روی دوره روزانه قرار دهید. در این حالت کندلی که در آن تغییر روند رخ داده است را خواهید یافت.

ذکر این نکته لازم است که نقطه بدست آمده تنها تغییر روند را نشان می‌دهد و روند می‌تواند صعودی، نزولی یا خنثی شود.
برای تعیین دقیق نقطه شروع این فلش ۹ واحدی نکات ظریفی را می‌توان در نظر گرفت . فرض کنید در بستر معاملاتی شما در دوره‌های یک هفته‌ای بیش از یک کندل را زیر خط حمایتی ما نشان می‌دهد. در این حالت برای تعیین نقطه آغاز فلش ۹ واحدی خود از پیوت قبلی این کندل‌های خاص و از آغاز روند نزولی ۹ واحد به جلو حرکت کنید(تحلیل را برای پیوت قبلی انجام دهید) تا نقطه آغاز این فلش تحلیل کننده را بیابید.

استفاده از عدد طلایی ۳۵ برای تحلیل زمانی ایچیموکو

برای استفاده از عدد ۳۵ نیز مانند قبل یک نقطه تیز در دره قیمت یا قله قیمت مشخص کنید. نوک پیکان ۳۵ دوره‌ای خود را روی این نقطه قرار دهید تا نقطه انتهایی آن به شما نقطه تغییر روند را نشان دهد. یک پیکان ۳۵ واحدی برای پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده نیز مفید است. یعنی در نقطه مناسبی از قله قیمت می‌توانید یک نقطه بازگشت قیمت را با کمک آن پیش‌بینی کنید.

استفاده از عدد ۱۷ و ۲۶ در تحلیل زمانی با ایچیموکو

خطوط سیستم معاملاتی ایچیموکو با دوره‌های زمانی مختلف و با انتقال‌های مختلف در زمان رسم می‌شوند. بنابراین خطوطی که برپایه دوره‌های زمانی کوچک‌تر رسم می‌شوند به تغییرات قیمت حساس‌تر هستند. با توجه به اینکه تنکسن با دوره کمتری نسبت به کیجن سن رسم می‌شود، تنکن‌سن تغییرات قیمت را زودتر آشکار می‌کند. پس اگر کراسی بین این دو خط اتفاق بیفتد این خط تنکن‌سن است که از کیجن‌سن عبور می‌کند.
همین گفته در مورد خطوط ابر نیز صادق است. پس سنکواسپن A با توجه به دوره کمتری که در محاسبه آن لحاظ شده است زودتر از سنکو‌اسپن B به تغییر قیمت واکنش می‌دهد و از سنکواسپن B رد می‌شود.
فرض کنید یک کراس در سیستم معاملاتی ایچیموکو مشاهده می‌کنید. یک پیکان ۱۷ واحدی رسم کنید و ابتدای آن را روی نقطه کراس قرار دهید. انتهای پیکان جایی است که باید تغییر روند قیمت را انتظار داشته باشید.
عدد ۲۶ به عنوان شاخص دیگری برای تعیین نقاط ریورس در ایچیموکو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عدد قدرت کمتری نسبت به ۱۷ دارد، اما کاربرد مشابهی دارد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید